Népszerű bejegyzések

Rendszeres olvasók

Összes oldalmegjelenítés

Oldalak

Címkék

100000 kattintás (1) 2012. októberi statisztika (1) A beszédfejlődés feltételei (1) a jegyzeteim célja (1) Adaptációs kézikönyv (1) ajak- és nyelv gyakorlatok (1) Ajak-és nyelvgyakorlatok (2) ajánlás (1) alapozó terápia (1) arcfejlődés (1) beszédészlelés (2) beszédfejlesztés (1) Beszédfejlődés (1) beszédhang-hallás(G-O-H) (1) beszédmegértés (1) burgonya (1) ceruzafogó (1) cumi és beszéd (1) dadogás (1) Dévény módszer (1) diszfónia (1) diszgráfia (2) diszkalkulia (2) diszlexia (1) dominancia (1) egyensúly és tanulás (1) előkészítő időszak (1) Fejlesztés 0-3 éves korig (1) fejlesztő játékok (2) fejlődés (1) felhívójelek csecsmőkorban (1) finommmotorika (1) finommotorika (3) fonológiai tudatosság (1) G-O-H vizsgálat (1) GMP diagnosztika (1) Gondot jelző tünetek (1) grafomotoros fejlesztés (1) hadarás (1) Hallás (2) Hallás ellenőzés otthon - Lullenstyd.com (1) hallási figyelem (1) hasznos linkek (1) helyesírás fejlesztése (1) idegrendszer (1) IKT-s eszközök (1) Influenza - D vitamin (1) iskolaérettség (2) Iskolaérettség - képességterületek (1) Iskolára készítés (1) Játék vásárlás (1) képességek (1) kéz finom motorikájának fejlesztése (1) Kezeletlen pöszeség (1) lateralizáció (1) letöltések (1) letölthető anyagok (1) Linkek (1) logopédiai gyakorlatok otthonra (1) logopédiai szűrés tapasztalatai (1) logopédus feladatai (1) logopédus vagy fejlesztő pedagógus (1) magzat fejlesztése (1) megkésett beszédfejlődés (1) Mit olvastatok legtöbbet? (1) mondóka (2) mozgás-beszéd (1) mozgásfejlesztés (1) mozgásfejlődés 0-24 hónap (1) myofunkcionális tréner (1) neuropszichológia (1) nevelési 10 parancs (1) nyelvi fejlődés (1) nyelvlökéses nyelés (1) Nyelvlökéses nyelés és az arcfejlődés kapcsolata (1) Olvasottsági statisztika (1) orrmandula (1) papilla incizíván (1) Poetz kezelés (1) Pösze terápia (1) pöszeség (1) pöszeterápia (1) primitív reflexek (1) prizmás szemüveg (1) Proetz (1) rágógumi (1) rekedtség (2) Rendellenes fogsor okai (1) Ringatás-bölcső (1) softverek (1) szabálytalan fogak (1) szájlégzés (3) szakirodalom (3) szakmai tevékenység (1) SZÓL-E? (1) szopás és a nyelv (1) szoptatás (1) szoptatás és fogszabályozás (1) szülés (1) tanév eleji vizsgálat (1) tanulási nehézség (1) tanulási zavar (1) táplálkozás (2) Táplálkozás: a tej (1) Táplálkozás: vigyázz (1) testközépvonal (1) testséma fejlesztése (1) Tünetek 5-7 éves korban (1) Tünetek 7-12 (1) Tympanometria (1) Ujjszopás (2) Ujjszopás következménye (1) vesztibuláris rendszer (1) zenei nevelés (1)

2011. március 5., szombat

A cumi és a beszéd

A cumi és a beszéd

 A cumi a felnőtt döntése. 
      A csecsemő nem ismeri, nem tud arról, hogy ilyen tárgy is létezik. Amikor először  a gyermek szájába dugjuk és  nagy igyekezettel rászoktatjuk, a saját kényelmünket, nyugalmunkat keressük.
Jól tesszük?...

1. A két álcsont egymáshoz való viszonyát megváltoztatjuk, mert a fog gerincét folyamatos élharapásban tartjuk. Ezzel mintegy kiemeljük helyéről az alsó álcsontot, ami később bulldog harapást is okozhat.

2. Nem záródnak az ajkak és a cumi mellett veszi a csecsemő a levegőt, kiiktatva az orrlégzést.
     Ennek következtében az orr nyálkahártyája nem szűr, megnagyobbodnak az orrmandulák. 
      Miért? Mert szinte keresik a receptorok a levegőben lévő, amit továbbítaniuk kellene a szervezet felé, hogy milyen típusú behatolás várható, milyen típusú ellenanyagot termeljen pl.: a hasnyálmirigy. Mivel nincs "dekódolás"
nincs ellenanyag, s a kisgyermek folyamatosan hurutos, váladéktermelő lehet.

3. A cumi anyaga, olyan lassan fellazuló gumi, amiben megtelepedhetnek a baktériumok szinte kiirthatatlanul,  és a szájüregből folyamatosan fertőzhetik a garatképleteket, sőt a légutakat.

4. Ha már nőnek a fogak, akkor az az erő, amivel a kisgyermek rágja, szopja, szívja a cumit, a fogak torzulásához és bizonyos arcizmok túlerősödéséhez, valamint az ajkak deformitásához vezet.

5. Mivel a cumi a nyelvet folyamatosan a szájüreg alsó részében tartja, egyenes út vezet a nyelvlökéses nyeléshez, amiről tudjuk, hogy élethosszig tartó kórkép, hacsak nem sikerül egy jól felkészült logopédus-nak átállítani  a kóros nyelést.

Megjegyzés: Ezek csak a legfontosabb érvek voltak amellett, hogy ne cumival foglalkoztassuk a kisgyermek száját. Adjunk a kezébe kenyérhéjat, kiflicsücsköt, sárgarépát stb., hogy élvezze az ízeket, a rágást, mert a tökéletes működés, tökéletes "berendezést" alakít ki.

Tökéletes fogsor: a nyelv hibátlan működésének és a fogakra ható arc-és ajakizmok összehangolt működésének eredménye.

1 megjegyzés:

  1. Kedves Logopédus néni!
    Mi a tendő akkor, ha egy 26 hónapos kisfiúnál már sajnos diagnosztizálható az összes fent leírt következménye a cumizásnak? Természetesen azon felül, hogy a cumi használatot azonnali hatállyal elkezdjük visszaszorítani, a teljes elhagyásig? A gyerek a mássalhangzókat szinte egyáltalán nem ejti, nagyjából a magánhangzókkal kommunikál csak. Elég, ha képeskönyvekből előlről elkedjük a szavak megfelelő kiejtését gyakorolni cumi nélkül, vagy van valamilyen speciális, nyelvmozgató feladatra szükség? A tányért kinyalja időnként, szívószállal iszik naponta.
    A fiamnak kb. 2 hetes kora óta non-stop szívjuk az orrát, a fül-orr- gégészeten (Bolyai gyerekkórház, Flór Ferenc) mondták, hogy valószínűleg megnagyobbodott az orrmandula, de soha sem mondták, hogy ez a cumitól is lehet! Holott a gyerek szájában mindig ott lógott a cumi, tehát látták! Köszönet a felvilágosításért, remek a cikk! Amenyiben ideje engedi, legyen szíves megválaszolni a kérdéseimet. Előre is köszönöm:
    Roli anyuka

    VálaszTörlés