Népszerű bejegyzések

Rendszeres olvasók

Összes oldalmegjelenítés

Oldalak

Címkék

100000 kattintás (1) 2012. októberi statisztika (1) A beszédfejlődés feltételei (1) a jegyzeteim célja (1) Adaptációs kézikönyv (1) ajak- és nyelv gyakorlatok (1) Ajak-és nyelvgyakorlatok (2) ajánlás (1) alapozó terápia (1) arcfejlődés (1) beszédészlelés (2) beszédfejlesztés (1) Beszédfejlődés (1) beszédhang-hallás(G-O-H) (1) beszédmegértés (1) burgonya (1) ceruzafogó (1) cumi és beszéd (1) dadogás (1) Dévény módszer (1) diszfónia (1) diszgráfia (2) diszkalkulia (2) diszlexia (1) dominancia (1) egyensúly és tanulás (1) előkészítő időszak (1) Fejlesztés 0-3 éves korig (1) fejlesztő játékok (2) fejlődés (1) felhívójelek csecsmőkorban (1) finommmotorika (1) finommotorika (3) fonológiai tudatosság (1) G-O-H vizsgálat (1) GMP diagnosztika (1) Gondot jelző tünetek (1) grafomotoros fejlesztés (1) hadarás (1) Hallás (2) Hallás ellenőzés otthon - Lullenstyd.com (1) hallási figyelem (1) hasznos linkek (1) helyesírás fejlesztése (1) idegrendszer (1) IKT-s eszközök (1) Influenza - D vitamin (1) iskolaérettség (2) Iskolaérettség - képességterületek (1) Iskolára készítés (1) Játék vásárlás (1) képességek (1) kéz finom motorikájának fejlesztése (1) Kezeletlen pöszeség (1) lateralizáció (1) letöltések (1) letölthető anyagok (1) Linkek (1) logopédiai gyakorlatok otthonra (1) logopédiai szűrés tapasztalatai (1) logopédus feladatai (1) logopédus vagy fejlesztő pedagógus (1) magzat fejlesztése (1) megkésett beszédfejlődés (1) Mit olvastatok legtöbbet? (1) mondóka (2) mozgás-beszéd (1) mozgásfejlesztés (1) mozgásfejlődés 0-24 hónap (1) myofunkcionális tréner (1) neuropszichológia (1) nevelési 10 parancs (1) nyelvi fejlődés (1) nyelvlökéses nyelés (1) Nyelvlökéses nyelés és az arcfejlődés kapcsolata (1) Olvasottsági statisztika (1) orrmandula (1) papilla incizíván (1) Poetz kezelés (1) Pösze terápia (1) pöszeség (1) pöszeterápia (1) primitív reflexek (1) prizmás szemüveg (1) Proetz (1) rágógumi (1) rekedtség (2) Rendellenes fogsor okai (1) Ringatás-bölcső (1) softverek (1) szabálytalan fogak (1) szájlégzés (3) szakirodalom (3) szakmai tevékenység (1) SZÓL-E? (1) szopás és a nyelv (1) szoptatás (1) szoptatás és fogszabályozás (1) szülés (1) tanév eleji vizsgálat (1) tanulási nehézség (1) tanulási zavar (1) táplálkozás (2) Táplálkozás: a tej (1) Táplálkozás: vigyázz (1) testközépvonal (1) testséma fejlesztése (1) Tünetek 5-7 éves korban (1) Tünetek 7-12 (1) Tympanometria (1) Ujjszopás (2) Ujjszopás következménye (1) vesztibuláris rendszer (1) zenei nevelés (1)

2013. február 6., szerda

A raccsolás legyőzhető!











A RACCSOLÁS LEGYŐZHETŐ!
MIÉRT ILYEN NEHÉZ?
A raccsolás nagyon gyakori beszédhiba. Sok nemzet szülöttei szerencsésebbek, mert nem minden nyelvben létezik az R hang e pergő változata, mint a magyarban. Az R hang az egyik legnehezebben képezhető hang, ezért sajnos sokunknak meggyűlik a baja a raccsolással, azaz az R hang helytelen képzésével.
A jó hírem az, hogy erre van megoldás!
A kevésbé jó, hogy kitartás és szorgalmas munka nélkül a raccsolás nem szűnik meg csak úgy magától…
Ugyan a legbiztosabb megoldás szakemberhez fordulni a raccsolással, mégis sokan egyénileg próbálják korrigálni a beszédhibát, mert egyrészt nem könnyű jó, felnőttekkel foglalkozó szakembert találni a lakóhelyünk közelében, (főleg Budapesten kívül) másrészt sajnos ez elég drága lehet.

MIRE JÓ EZ AZ OLDAL?
Ezzel az oldallal én az önálló gyakorláshoz adok segítséget azoknak, akiknek a raccsolás problémát okoz a mindennapi életben. Fontosnak tartom hozzátenni, hogy nem vagyok képesített szakember, csupán egy „ex-raccsoló”, aki egy jó szakember segítségével és szorgalmas munkával búcsút intett ennek a makacs beszédhibának, a raccsolásnak. Jól körbejártam a raccsolás témáját különböző szakirodalmak tanulmányozásával, és próbálok minél hasznosabb tippeket adni, hogy NEKED IS SIKERÜLJÖN MEGSZABADULNI A RACCSOLÁSTÓL!

Fontos: ezt az oldalt felnőtteknek szánom, a még alakulóban lévő gyerkőcök aggódó szülei mindenképp kérjék logopédus tanácsát, mert "magánakciójukkal" ronthatnak is a helyzeten.

JÓ, JÓ, NA DE MENNYI IDŐ MÚLVA FOG MEGSZŰNNI A RACCSOLÁS?
Mindenki ezt kérdezi, és jogos a kérdés, de gondolom senki nem vár pontos választ. Nem két nap lesz, ennyit biztosra mondhatok. Ez olyan, mintha valaki soha nem sportolt volna, és most le akarja futni a maratont. Nem érheti el 2-3 hét alatt a célját, hanem hosszú edzésekre van szükség. Az én személyes tapasztalatom: körülbelül egy évig naponta fél – egy óra gyakorlás után szűnt meg a raccsolás nálam.

…NEKEM NINCS ENNYI IDŐM ÉS TÜRELMEM!
Dehogynem!

Időd biztos van, mert sok gyakorlatot tudsz csinálni akár a zuhany alatt, főzés közben, vagy az autóban vezetés közben is, ha nem zavar, hogy esetleg furcsán néz rád a többi vezető. Persze vannak odafigyelést és koncentrációt igénylő gyakorlatok, amelyekhez 100 százalékos összpontosítás szükséges!
Ami a türelmet illeti, eredmény nélkül kevés embernek lenne türelme bármit is hosszú ideig csinálni. Én anno úgy „állapodtam meg magammal”, hogy két-három hónapig vagyok hajlandó eredmény nélkül küzdeni a raccsolás ellen. Nem kellett feladnom, mert az eredmény nem maradt el! Azt javaslom, hogy ha valakinél ennyi idő után nem javul a helyzet, forduljon szakemberhez, mert valószínűleg valamit nem jól csinál.

NEM FOG KÁRBA VESZNI AZ ENERGIÁD!
Főleg a bemelegítő gyakorlatokat olyanoknak is ajánlják, akik nem raccsolnak, mert ezek általában erősítik az arcizmokat és a nyelvet. Ettől üdébb, fittebb lesz az arc, és a ráncok is később jelentkeznek. Sok embernek nincs konkrét beszédhibája és jól ejti az R hangot, viszont hanyagul beszél, renyhe az izommunkája beszéd közben, és nem tisztán artikulál. A nyelvtorna ezen is segít. Ennyit már biztosan nyersz a gyakorlatok rendszeres végzésével!




MI A RACCSOLÁS? A beszédhiba egyik típusa, torz képzés: az R hangot nem a megfelelő helyen képezzük, és így a végeredmény sem megfelelő.
A RACCSOLÁS TÍPUSAI
  • Egy perdületű R hang: ez a változat az egyik legkevésbé felismerhető, a nyelv jó helyen van, csak nem perdül meg eléggé.
  • Laterális képzésű R hang: a perdület az oldalsó nyelvperemmel jön létre.
  • Interdentális R hang: a nyelv a fogak között pereg.
  • Uvuláris R hang: vagy hátulképzett R hang, talán a legjellegzetesebb hiba, ilyenkor az R hang úgynevezett nyelvcsapi pergéssel jön létre. (a „franciás” változat)
  • Hangcserélés: főleg gyerekekre jellemző, de felnőtteknál is előfordul, aki nem fáradozik helytelen képzéssel, egyszerűen egy másik hangot mond az R hang helyett. Ez leggyakrabban a J, L vagy V hangok egyike.
A RACCSOLÁS OKAI
A raccsolásnak több oka is lehet.
  • az R hang nehezen képezhetősége
  • beszédszervi elváltozás (nyelv, száj, fogak)
  • gyengébb hallás
  • környezeti hatás, hibás példa a szülők részéről

ÍGY FOGSZ MEGSZABADULNI A BESZÉDHIBÁDTÓL
Néhány pontban röviden leírom a folyamat egyes pontjait.
  1. nyelvtorna - a nyelv ügyesítése, erősítése
  2. további nyelvtorna, a T, N, D hangok pontosítása
  3. L hang helyretétele, pontosítása, amennyiben szükséges
  4. perdület létrehozása segédhangokkal (T, D, B, P)
  5. a segédhangos kapcsolatok rögzítése, gyakorlása
  6. az R hang leválasztása a segédhangoktól
  7. az önálló R hang gyakorlása, rögzítése
  8. a spontán beszédben való gyakorlás, rögzítés



KÉSZEN ÁLLSZ? AKKOR KEZDJÜNK NEKI!
GYAKORLATOK SZÉP SORBAN...

AZ ELSŐ LÉPÉS, hogy meggyőződj róla, hogy nincs olyan szervi adottságod (például túl rövid nyelvfék), ami a raccsolást okozza, ami megakadályoz az R hang helyes képzésében. Ehhez mindenképpen egy szakembert kell felkeresned, aki belenéz a szádba és azonnal meg tudja ezt mondani. Szinte minden óvodának van logopédusa, aki ha nem is foglalkozik felnőtt terápiával, de ebben tud segíteni. Ha ilyen problémád van, akkor se keseredj el! Sokszor egy nagyon egyszerű beavatkozással lehet ezen segíteni.
HASI LÉGZÉS
Főleg az elején nagy, erőteljes légáramra lesz szükség az R hang megperdítéséhez. Ehhez helyes légzési technikát kell alkalmazi. Ez az úgynevezett hasi-vagy rekeszlégzés, ezt használják az énekesek, színészek is. A levegőt ne a tüdőbe szívjad, hanem mélyebbre, úgy, hogy a hasad megemelkedjen. Innen erőteljesebben tudod a levegőt a szádba juttatni, ahol meg fog pördülni a nyelved. A rekeszlégzés alkalmazásának számos egyéb, pozitív hatása van.
BEMELEGÍTÉS, SZÁJ -ÉS NYELVTORNA
Mivel hosszú évekig raccsoltál, rosszul képezted az R hangot, bizonyos izmaid nem fejlődtek megfelelően, így most ezeket kell „kigyúrnod” a nyelvtorna segítségével.
A raccsolás egy makacs dolog, nagy munka megszabadulni tőle. Mielőtt a pergetéssel próbálkozol, előkészítő gyakorlatokra van szükség. Ezekre ne sajnáljad az időt, mert nagyon fontos szerepük van a későbbi sikeres berregésben! Ez olyan, mint a sportolóknál az alapozás a szezon előtt; a konkrét mozdulatsorok gyakorlása előtt megerősítik az izmaikat.

Tipp: az elején nagyobb hangsúlyt fektessél a nyelv erősítésére, legalább 10-15, de akár 20 percet minden alkalommal, később ez lecsökkenhet akár 5 percre, de teljesen sose hagyjad el a nyelvtornát!

MI A NYELVTORNA CÉLJA? a nyelvtorna célja általában a nyelv és a nyelvhegyi izom erősítése, a mozgás koordináció fejlesztése, a szájtér, a nyelv és a nyelvfék lazítása, nyújtása, a nyelv ügyesítése, az R hang képzéséhez szükséges pozíció tanulása.

MIÉRT SZÜKSÉGES A NYELVTORNA AZ R HANG KILAKÍTÁSÁHOZ? Mert az R hang nagyon nehezen képezhető, a beszédszervek differenciált, bonyolult és harmonikus működése szükséges hozzá. Az egyes mozzanatokat előbb külön-külön kell megtanulni, a nyelvtorna során, ezután fogod tudni összehangolni őket.
GYAKORLATOK – 1. SZINT (nyelvtorna, arctorna)
  1. az arc masszírozása: ha száraz az arcod, használj egy kis krémet. Erőteljes, körkörös mozdulatokkal, az ujjbegyeiddel masszírozd az arcodat, mindkét irányban. (5-5 kör)
  2. pofonocskák: körülbelül 5 cm távolságról pofozgasd végig az arcodat, persze csak olyan erősen, hogy ne fájjon. Ezzel serkented a vérkeringést.
  3. arctorna: ismételgesd: IKSZ – Ő – IKSZ – Ő, majd LÁ – LÜ – LÁ – LÜ (legalább 1-1 percig). Az Á-nál nagyra nyisd a szádat, az I-nél jó szélesre húzd, az Ö-nél pedig csücsöríts, amennyire csak tudsz!
  4. csettintés: erőteljesen csettintgessél, közben próbáld a szádat minél nagyobbra nyitni!
  5. tapasztás: tapaszd a nyelved a szájpadlásra, mintha csettinteni készülnél, de csettintés helyett hagyd ott a nyelved, és próbáld nyitogatni a szádat. Ez a gyakorlat nyújtja a nyelvféket.
  6. lufi fújás: vegyél egy nagy levegőt, „fújd föl” a szájüregedet, mint egy hörcsög, és tologasd a levegőt föl-le, jobbra-balra. Majd 10-20 másodperc után SSSSZ hangot képezve engedd ki szép lassan a levegőt. Ennek a gyakorlatnak lazító hatása van. 
  7. nyelv nyújtogatása: nyújtsd ki a nyelved jobbra, majd balra, amennyire csak tudod, anélkül, hogy az állad mozogna. Az elején segítségnként megfoghatod az állad. Utána csináld ugyanezt föl-le. Ennél általában az állad jobban akar mozogni, de ne hagyd magad! Ha jól csinálod, akkor érzed, hogy nyúlik a nyelved.
  8. nyelvhegy erősítése: mondogasd erőteljesen: LÁLÁLÁLÁ, NÁNÁNÁNÁ, TÁTÁTÁTÁ, DÁDÁDÁDÁ... Figyelj, hogy jó helyen legyen a nyelved! Az L-nél a fogmeder mögött (lásd bővebben a következő menüpontban), a T-nél közvetlenül a fölső fogsor mögött, azok érintésével, az N-nél és a D-nél a fogsor mögött, kicsit hátrébb van a nyelv! Lehetséges, hogy ezeket a hangokat sem képezted eddig helyesen, akkor ezt is többet gyakorold!
A 2. szint nyelvtorna gyakorlatai kicsit nehezebbek, de 1-2 hét után kezdd el ezeket is! Csinálhatod egyből párhuzamosan is az összes gyakorlatot, csak számítsál rá, hogy ezek egy kicsit nehezebbek.
GYAKORLATOK – 2. SZINT (nyelvtorna)
  1. gombóc: csukott vagy lazán nyitott szájjal nyomd a nyelved balra, majd jobbra, mintha egy gombóc lenne szádban! Az állad itt se mozogjon!
  2. variált csettintés: csettintés közben formált egyszer nagy Á-ra, majd O-ra a szádat, ezt ismételgesd váltakozva!
  3. fújogatás: tedd a kezedet a szemed fölé (mintha egy baseball sapka napellenzője lenne), és kinyújtott, felfelé kunkorodó nyelvvel fújd a levegőt a tenyeredre! Vagy: ugyanilyen nyelvvel próbálj az orrodba fújni!
  4. kanálnyelv: nyisd ki a szád, és a nyelved lent tartva, próbálj kanalat formálni! A nyelv szélei körben érintsék az alsó fogsorodat, a közepe pedig süllyedjen le. Ez fontos gyakorlat, az R hang képzéséhez szükséges pozíciót készíti elő. Ha nem megy, az elején segíthetsz az ujjaddal megtalálni a helyes pozíciót.
  5. fogmosás: enyhén nyitott szájjal helyezd a nyelved az egyik hátsó fogad elé, majd vezesd körbe, mintha fogat akarnál mosni a nyelveddel! Csinálj 2-2 kört oda-vissza, közben nyújtsad meg a nyelvedet minél jobban! (A nyelv ne a fogad tetejét érintse, hanem az ínyed tövét, a nyelv az ajak és a fogsor között haladjon!)
  6. fogak érintgetése: az egyik hátsó fogadtól indulva, érintsed meg az összes fogadat egyesével a nyelveddel, fölül, majd alul! Ezt mindig tükör előtt végezd! Ez a gyakorlat javítja a nyelv mozgás koordinációját.
  7. pöndörítés: csücsörítsél a száddal, és próbáld kidugni a nyelved úgy, hogy két oldalt felpöndöríted! (A nyelved U alakú legyen.) Érezd, hogy a nyelved nyúlik egészen hátulról, a tövétől!
  8. kunkorítás: helyezd a nyelved hegyét a felső fogmeder mögé (mint az L hangnál), vagy még egy kicsit hátrébb, és a nyelved kunkorodjon előre! Csukd be a szádat, ezzel összenyomvva a nyelvedet, hogy az alsó része minál jobban nyúljon!
  9. A nyelv –és az állmozgás különválasztása: mondogasd: LÁLÁLÁ; LALALA; LELELE; NÁNÁNÁ; NANANA; NENENE, úgy, hogy csak a nyelved mozogjon, az állad ne! Később vegyesen: NÁLÁNÁLÁ; NALANALA; NELENELE; LÁJÁLÁJÁ; LAJALAJA; LEJELEJE... Ezt is mindenképpen tükör előtt végezd, legalábbis az elején!

JÓ GYAKORLÁST KÍVÁNOK!


AZ R HANG ELŐSZOBÁJA: NYELVTORNA AZ L HANG KÉPZÉSÉVEL
Talán nem is gondolnád, de ez is szorosan kapcsolódik a raccsolás megszüntetéséhez. Először is győződj meg róla, hogy helyesen képzed -e az L hangot! Ha nem, akkor itt az ideje, hogy megtanuld! (Ne ijedj meg, ez lényegesen kisebb falat, mind az R hang!) Ha helyesen képezed, akkor se ugord át ezt a pontot, nyelvtorna gyanánt hasznos!
Az L gyakorlatok célja: az L hang helyes ejtésén kívül a nyelvhegy erősítésére, a hátrahajlított helyzet gyakorlására, a nyelvfék nyújtására szolgál.

Miért szükséges ez az R hang kialakításához? Mert az L hang helyesen ejtett pozíciója nagyon hasonló az R hang pozíciójához, viszont lényegesen könnyebb a képzése, így célszerű ennek a tökéletesítése után megkezdeni az R hang tanulását.

A helyes képzés: a nyelv hegye a szájpadlást érinti a fogmeder mögötti részen, miközben a két oldalán a levegő kiáramlik. A nyelv formája íves alakot vesz fel, úgy, hogy kifele domborodik és a hegye hátrahajlik.
Tipikus hiba: a nyelv nem hajlik hátra, a nyelv túl elöl van, esetleg a fogakat is érinti. Sok nem raccsoló ember nem ejti tökéletesen az L hangot, de a kevésbé vájt fülűek számára ez szinte egyáltalán nem hallható.

A gyakorlás, rögzítés menete: miután megtaláltuk a helyes pozíciót, be kell gyakorolni, automatikussá tenni a mozdulatsort. Akkor is, ha a helyes képzés nem okoz gondot, a sok éves rossz gyakorlatot nehéz átprogramozni. Így több időbe telhet, míg odafigyelés nélkül is menni fog, de általában 2-3 hét gyakorlás elég ehhez.

Hogyan gyakoroljuk:
  • Először szótagokban, szótag elején, majd végén
  • Két magánhangzó közötti helyzetben
  • Szavakban, szó eleji helyzetben
  • Szavakban, szó végi helyzetben
  • Szavakban szóközi helyzetben, magánhangzók között
  • Szavakban szóközi helyzetben, mássalhangzók mellett
  • Mondatokban
  • Szövegekben
  • Spontán beszédben
L - GYAKORLATOK
1. Először szótagokban, szótag elején, majd végén
         LÁ LA LO LÖ LU LÜ LE LÉ LI

         ÁL AL OL ÖL UL ÜL EL ÉL IL

2. Két magánhangzó közötti helyzetben

          ÁLLÁ ALLA OLLO ÖLLÖ ULLU ÜLLÜ ELLE ÉLLÉ ILLI

3. Szavakban, szó eleji helyzetben

         lány, lámpa, láva, láb, látom, ladik, lap, Lajos, lapos, lottó, lom,
         lovagol, lohol, ló, lobogó, lő, lövő, lök, lúd, lukas, lufi, lüktet,
         lepke, leves, lehet, lehel, levegő, lejtő, lecsó, levél, lett, lépés,
         lényeg, lék, létezik, Lipcse, Litvánia, libegő, liheg, limit, lift, Lili

4. Szavakban, szó végi helyzetben

         tál, talál, váll, használ, Pál, csinál, bál, száll, tálal, fal,
         hal, toll, angol, számol, akol, gondol, pakol, jól, kidől, föl,
         tejföl, ököl, tanul, vadul, túl, ül, fül, épül, felel, ismétel,
         emel, levél, beszél, henyél, él, tél, fél, cél, nyél, kefél, nyíl

5. Szavakban szóközi helyzetben, magánhangzók között

         szalag, kalap, kaland, alagút, szalad, dallam, olló, holló,
         kolomp, Pali, billeg, álom, ólom, olaj, fölött, önálló, válogat,
         olasz, oliva, telep, billen, épület, tele, szelet, kelet, mellett,
         kellemes, felejt, elesik, éles, elem, kilincs, bilincs, világ, kilenc

6. Szavakban szóközi helyzetben, mássalhangzók mellett

         kolbász, kelta, alma, alga, elfut, elfelejt, első, elme, klán,
         oldal, különleges, nyelvkönyv, költözik, olcsó, oltás, olvas,
         öltöny, hallgat, szlovák, nyolcvannyolc, ablak, tölt, málna,
         folt, külföldi, zászló, padló, kagyló, csukló, húsleves, Kálmán

7. Mondatokban

         Pali lakatot kalapál.
         Lilla lepkét talált.
         Nelli dalokat énekel.
         Lajos leveleket lapátol.

8. Szövegben

Lilla és Lali júliusban Balatonlellén üdültek. Pénteken délelőtt elindultak lepkét fogni. Lali egy hatalmas hálót vitt magával, Lilla pedig zöld kalapot vett, hogy álcázza magát. Mentek, mendegéltek, bal lábukat a jobb után téve. Néhány pillanat múlva a fák között voltak. Halkan lépkedtek, hogy a lepkék meg ne hallják őket. Lilla meglátott egy csodálatos lila lepkét az egyik levélen. Így kiáltott: "Lali, Lali, itt ül egy pillangó, látod?" A lepke azonnal tovaszállt. "Száll a pillangó, száll, a szép, lila pillangó!" - énekelte boldogan Lilla. "Ne kiabáljál, nem látod, hogy így nem lehet elkapni?" - szólt dühösen Lali. De a lepke elszállt, Lali pedi lepke nélkül vitte haza a hálóját délután. "Holnap halászni megyünk, halat fogunk! Talán a halak lassabbak a lepkéknél!" - kiáltotta Lillának.
9. Spontán beszédben
Amikor már a mondatok jól mennek, és nem érzed úgy, hogy lenyeled a nyelved, kezdj el figyelni arra, hogy beszéd közben is jól képezd az L hangot!

JÓ GYAKORLÁST KÍVÁNOK!


PERDÜLET SEGÉDHANGOKKAL
I. A PERDÜLET LÉTREHOZÁSA
Először segédhangokkal fogjuk megperdíteni az R hangot. Erre alkalmas hangok a T, D, P és B,  mert a képzési helyük közel áll az R hangéhoz. Ez egy nagyon fontos és egyben nehéz lépés is a raccsolás felszámolásában.

II. TR KAPCSOLAT KIALAKÍTÁSA
Miért szükséges ez az R hang kialakításához? Mert  a T hang ejtésénél a nyelv nagyon közel van az R hang pozíciójához, így ennek segítségével könnyebben létrejön a pördülés. Ezután könnyebb lesz önállóan is megperdíteni.

A helyes képzési pozíció
  • az ajkak és a fogsor nagyra vannak nyitva
  • a nyelv a már megtanult kanál pozícióban van, csak felemelve a fogmederhez, (fölső fogsor mögött), de annak éritése nélkül. A fölötte kiáramló levegő fogja a pergést eredményezni.
  • oldalt a nyelv a felső fogsort érinti
  • hasi légzés – főleg az elején erőteljesebb és nagyobb légáramra lesz szükség a perdülés eléréséhez.
Különböző technikák
  1. Pálcikával: a nyelvet alulról támaszd alá egy hurkapálcával, fogpiszkálóval, vagy két oldalról az ujjaddal, és így próbáld TR-el megperdíteni! Valakinél ez a módszer segítség, másoknál viszont könnyebb pálcika nélkül, ezt egyénileg kell kitapasztalni.
  2. Csettintésből: szívd fel a nyelved, mint amikor csettinteni készülsz! Tartsd így pár másodpercig, majd így próbálgasd egy erős TR-el megperdíteni a nyelved nagy levegőfúvással! Ne felejtsd el a hasi légzést!
  3. Zsepi fújogatás: tépj egy kis darab zsebkendőt, és tedd a kézfejedre, a kezedet pedig emeld a szád elé, attól 10-20 cm távolságra! Mondj egy erőteljes TR-t, úgy, hogy a T-re koncentrálj, és próbáld lefújni a zsebkendőt a kezedről!
  4. Gyertya fújása: hasonló az előzőhöz, csak egy gyertya lángját próbálod elfújni.
Ezek közül bármelyiket választhatod, amelyikkel a legkönnyebbnek tűnik a megperdülés, úgy gyakorold!

Tipp: Ne legyél türelmetlen! Csak a legügyesebbeknek sikerül az első gyakorlás közben megpörgetni a nyelvét. Ha az egyik módszer nem működik, próbálkozz egy másikkal! És persze ne hagyd abba a nyelverősítő gyakorlatokat! Az is lehet, hogy csak egy kicsit türelmetlen voltál, és még nem elég erős a nyelved.
Tipikus hibák:
  • túlságosan az R hangra koncentrálsz, és a T teljesen eltűnik
  • A TR ejtése közben a nyelved előre fele mozog. Ez hiba, a mozgás iránya előlről hátrafele kell, hogy történjen, mivel a T helye közvetlenül a fogak mögött, az R hang helye pedig hátrébb, a fogmeder mögött van.
  • Az R hangot a régi, hibás képzéssel ejted. Főleg az elején mindig tükör előtt gyakorolj, és ellenőrizd, hogy jó helyen és jó pozícióban van-e a nyelved!
Ha sikerül megperdíteni, gratulálok! Egy nagy lépésen vagy túl. Az elején valószínűleg nem lesz még tiszta hangzása, de gyakorold, és szép lassan majd kitisztul. És persze ne hagyd abba az erősítő gyakorlatokat!

III. A TR KAPCSOLAT RÖGZÍTÉSE
Most már tudod pörgetni a nyelved, ha koncentrálsz, de még sokat kell gyakorolni, hogy bármilyen hangkapcsolatban, és erőlködés nélkül ki tudjad mondani. Ezen csak a gyakorlás segít. Így gyakoroljál:
  • Először szótagokban, szótag elején, majd végén
  • Két magánhangzó közötti helyzetben
  • Szavakban, szó eleji helyzetben
  • Szavakban, szó végi helyzetben
  • Szavakban, szóközi helyzetben
  •  
  • Mondatokban
  • Szövegekben
  • Spontán beszédben
Fontos, hogy a gyakorlószavak ebben a szakaszban ne tartalmazzanak önálló R hangot!
IV. A DR KAPCSOLAT KIALAKÍTÁSA

Ez jöhet közvetlenül a TR után, de ezzel párhuzamosan is folyhat. A gyakorlás módja a TR-hez hasonló.
TR, DR - GYAKORLATOK
Minden gyakorlatnál a hasi légzést alkalmazd!
1. Először szótagokban, szótag elején, majd végén
         TRÁ, TRA, TRO, TRÖ, TRU, TRÜ, TRE, TRÉ, TRI

         DRÁ, DRA, DRO, DRÖ, DRU, DRÜ, DRE, DRÉ, DRI

         ÁTR, ATR, OTR, ÖTR, UTR, ÜTR, ETR, ÉTR, ITR

         ÁDR, ADR, ODR, ÖDR, UDR, ÜDR, EDR, ÉDR, IDR

2. Két magánhangzó közötti helyzetben

         ÁTRÁ, ATRA, OTRO, ÖTRÖ, UTRU, ÜTRÜ, ETRE, ÉTRÉ, ITRI

         ÁDRÁ, ADRA, ODRO, ÖDRÖ, UDRU, ÜDRÜ, EDRE, ÉDRÉ, IDRI

3. Szavakban, szó eleji helyzetben

         trabant, trafik, tragédia, traktus, trombita, trolibusz, trónol,

         trópusi, tréfa, treff, trió, trükk, tréfa, tréfás, trécsel, trikó,
         drága, drapp, drazsé, dramatikus, drágakő, drót, drótkötél,
         drog, drogozik, drusza, drénezés, dressz, drótoz, dribliz,
         praktikus, praktizál, promóció, proli, provokál, próbál, profi,
         próza, profit, probléma, prűd, prés, préda, présel, primitív,
         brácsa, brazil, brokkoli, Brumi, brummog, brekeg, briós
      
4. Szavakban, szóközi helyzetben

         kotró, ketrec, citrom, matróz, Petra, Patrik, Tátra,

         Mátra, matrica, létra, strucc, ostrom, hátra, botra,
         Andris, Bodri, földre, Adrienn, Endre, nadrág, padra,
         Szandra, keddre, Holdra, sodrás, sodrony, sodrófa,
         zebra, kobra, abrak, kalapra, képre, lépre, Napra

5. Mondatokban

         A traktor az útra hajtott.

         Petra lentről felmegy a létrán.
         Endre és Szandra drága drazsét esznek.
         Bodri a földre, Adri a padra ült.

6. Szövegben

Patrícia, Szandra és Petra szombatra izgalmas programot találtak ki: meglátogatják András bácsit, Szandra nagypapáját. András bácsi vidéken lakik, egy kis faluban a Mátrában. A tréfás trió drapp tréningruhát vett, és útnak indultak. Délután ötre már ott is voltak. Bodri kutya már a kapuban csaholt, ahogy közeledtek. "Szandra, hozd ide a vödröt, tedd a kútra!" - mondta András bácsi. Megmutatta, hogyan kell vizet húzni, trágyázni, és még a traktort is kipróbálták. Este a padra ültek pihenni, és brióst ettek.
7. Spontán beszédben
Amikor már a mondatok jól mennek, kezdj el figyelni arra, hogy beszéd közben is jól képezd az R hangot! Ehhez a lépéshez sokan addig várnak, amíg teljesen kitisztul az R hang, és erőlködés nélkül megy. Ez felnőtteknél érthető, mert talán sokak szerint furcsán veszi ki magát, ha egy felnőtt erőlködve, szakaszosan beszél. Ezzel nincs semmi baj, csak gyakorolj, és ne add fel a célegyenesben!







AZ UTOLSÓ NAGY LÉPÉS - AZ R HANG LEVÁLASZTÁSA
Most az utolsó nagy lépés jön, az R hang leválasztása a segédhangoktól.
Ezt akkor kezdd el, amikor már pörög a nyelved a segédhangokkal, de nem kell megvárnod, amíg teljesen kitisztul az R hang, elkezdheted a leválasztást előbb is. Azonban ne hagyd el a segédhangos gyakorlatokat sem, és a nyelvtornát, valamint az L, T, D, N gyakorlatokat is csináld minden alkalommal bemelegítésnek!

TECHNIKÁK A LEVÁLASZTÁSHOZ, azaz az önálló R hang kialakításához
  1. Nyújtás: ha a segédhangokkal már jól megy a pörgetés, akkor gyakorold elnyújtva: TRRRRRRR, BRRRRR...
  2. Trillázás:  elnyújtott TRRR, a hangmagasság váltakozásával. Lehet magas – mély – magas – mély, vagy magasról induló, fokozatosan mélyülő hang. TRRR – RR – RR – RR – RR ; DRRR – RR – RR – RR RR
  3. Szünet: a már jól ismert TR kapcsolatot tartalmazó szavakat mondd szótagolva, kis szünetet hagyva az R hang előtt!                                       Hát – ra, ket – rec; cit – rom; Pet – ra; Pat –rik; öt – re, hat – ra
  4. Szótagolás: önálló R hangot tartalmazó szavakat mondjál szótagolva, egyre kevesebb szünetet hagyva a szótagok között, míg a végén egybe mondod ki a szót!                                                                                 KE     RÍ    TÉS,   KE   RÍ   TÉS,   KE  RÍ  TÉS,   KE RÍ TÉS,   KERÍTÉS FE     RI    KE,   FE   RI   KE,   FE  RI  KE,   FE RI KE,   FERIKE
AZ ÖNÁLLÓ R HANG RÖGZÍTÉSE
Most már tudod pörgetni a nyelved, segédhang nélkül is, de még sokat kell gyakorolni, hogy bármilyen hangkapcsolatban, és erőlködés nélkül is ki tudjad mondani. Ezen csak a gyakorlás segít. Hogyan gyakoroljál:
  • Először szótagokban, szótag elején, majd végén
  • Két magánhangzó közötti helyzetben
  • Szavakban, szó eleji helyzetben
  • Szavakban, szó végi helyzetben
  • Szavakban szóközi helyzetben, magánhangzók között
  • Szavakban szóközi helyzetben, mássalhangzók mellett
  • Mondatokban
  • Szövegekben
  • Spontán beszédben


ÖNÁLLÓ R HANG - GYAKORLATOK
Minden gyakorlatnál a hasi légzést alkalmazd!
1. Először szótagokban, szótag elején, majd végén
         RÁ RA RO RÖ RU RÜ RE RÉ RI
         ÁR AR OR ÖR UR ÜR ER ÉR IR

2. Két magánhangzó közötti helyzetben

         ÁRRÁ ARRA ORRO ÖRRÖ URRU ÜRRÜ ERRE ÉRRÉ IRRI

3. Szavakban, szó eleji helyzetben

         rádió, rámpa, ráma, rabló, raklap, robot, róka, robogó,

         rőzse, röpül, röntgen, rugó, rum, rúd, redőny, retek, repülő,
         reflex, remek, rét, répa, Réka, rémes, ringló, rigó, rikkant
4. Szavakban, szó végi helyzetben        
         tár, nyár, pohár, bár, eljár, far, kapar, magyar, tor, bor,
         sör, vödör, gyötör, pödör, Győr, túr, szűr, hever, Eger, teker,
         kever, tenger, seper, tér, egér, kér, kenyér, sír, nyír, kibír

5. Szavakban szóközi helyzetben, magánhangzók között     

         áram, árok, narancs, karika, korong, korom, forog, kirakat,               
         orosz, karom, görög, török, pörög, veréb, Erika, gerinc,
         heverő, nyerít, piros, Amerika, szeder, Kórea, gorilla, Feri

6. Szavakban szóközi helyzetben, mássalhangzók mellett

         bögre, körte, harcsa, birka, mérleg, sárga, bordó, szerb,
         argentín, birka, francia, egres, tigris, párduc, szekrény,
         kártya, krém, erkély, harkály, ország, csirke, borda, vitorla

7. Dupla R hang

         radír, radar, kerékpár, margarin, napraforgó, Magyarország,         
         repülőtér, Oroszország, roller, bronzérem, fehérbor, forródrót,         
         drogéria, drámairó, transzformál, trezor, triumvirátus, program
8. Mondatokban
         A vár ablakai pirosak.
         Eltörött a madár szárnya.
         Ricsi répát reszel.
         Paprika meg paradicsom van a tányéron.
         A király koronája arany színű.
         Róka Rudi hurkát eszik vacsorára.
         ...és a klasszikus:
         "Répa, retek, mogyoró, korán reggel ritkán rikkant a rigó!"

Kérdezz - felelek: (A kérdező mondatban nem véletlen a sok L hang, figyelj rá!)

         Hova száll a pillangó? Az almára.

         Hova száll a pillangó? Az ollóra.
         Hova száll a pillangó? A kapura.
         Hova száll a pillangó? Az asztalra.
         Hova száll a pillangó? A székre.
         Hova száll a pillangó? A tojásra.
         Hova száll a pillangó? A képre.
         Hova száll a pillangó? A csapra.

Mondatbővítés: ezeket a mondatokat mindig egy levegővel mondd, ezzel a rekeszlégzést is fejleszted.

         Rudi eszik.
         Róka Rudi eszik.
         Róka Rudi hurkát eszik.
         Róka Rudi hurkát eszik vacsorára.
         Róka Rudi három hurkát eszik vacsorára.
         Róka Rudi három hurkát eszik vacsorára este hétkor.
         Róka Rudi három véres hurkát eszik vacsorára este hétkor.

9. Szövegben

A királyi várban úri vacsora készülődik. A királyi palota minden terme gyönyörűen ragyog ezen a vasárnapon. A király és a királyné sok vendéget vár: este hétkor sorban érkeznek a főurak, bíborosok, miniszterek. Mi lesz a vacsora? Az előétel kaviár citrommal, utána borsólevest tálalnak. A főétel három fogásos, először marhahúst burgonyával és tartármártással, másodszor szarvaspörköltet paradicsomból, paprikából és uborkából készült salátával, harmadszorra pedig harcsát esznek rizzsel. A kristálypoharakba egri vörösbort töltenek eközben. Amikor mindent megettek, jött a desszert: mogyorótorta citromlikőrrel. Mire mindent felfaltak, olyan kövérek lettek, hogy alig fértek ki a királyi palota kapuján!

10. Spontán beszédben
Amikor már a mondatok jól mennek, kezdj el figyelni arra, hogy beszéd közben is jól képezd az R hangot! Ehhez a lépéshez sokan addig várnak, amíg teljesen kitisztul az R hang, és erőlködés nélkül megy. Ez felnőtteknél érthető, mert talán sokak szerint furcsán veszi ki magát, ha egy felnőtt erőlködve, szakaszosan beszél. Ezzel nincs semmi baj, csak gyakorolj, és ne add fel a célegyenesben!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése