A szoptatás fontosságát (a logopédus szemszögéből) az alábbiakban szeretném összefoglalni
1. A szoptatás kialakítja a helyes nyelési reflexet. Hogyan?
Az anyamell bimbóját a csecsemő hozzátapasztja a szájpadlásához, vákuumot képez a nyelv szívóerejével, miközben az orrán veszi a levegőt.
A cumisüveg negatívumai: a csecsemő nyelve a szájtér alsó részébe kerül, légvételre nem az orrukat használják, hanem a gumi mellett a szájukon keresztül veszik a levegőt. Így alakítja ki a cumisüveg a szájlégzést.
2. Szájlégzők: minden fertőzést a torkukba és a hörgőkön keresztül a tüdőbe kapnak. Ez folyamatos hurutot, súlyosabb esetben asztmát okoz.
Az orrüreg a szájlégzéssel kiiktatódik, így feladatát nem tudja ellátni.
Mi az orrüreg feladata? Az orrkagyló receptorként működik, felismeri a bejövő levegő alkotóelemeit. Az információt a hasnyálmirigy felé továbbítja, hogy milyen külső tényezőkre kell felkészülnie és az ellenanyagot biztosítania.
Mivel mindez elmarad, ezért a gyermek túlérzekénnyé, azaz allergiássá válhat, mivel az információ nem jut el az immunrendszer felé.
3. Az orrkagylók nyálkahártyája - megy az információ után, szeretné feladatát ellátni - benő az orrjáratokba, azaz kialakul az orrmandula.
Sajnos a szájlégzőknél újra és újra visszanő. A beszéd nazálissá válik, a fül folyamatosan fertőződik. A kisgyermek beszédhanghallása (G-O-H) nem 100%, a nyelvfejlődés megáll vagy torz.
Sajnos a szájlégzőknél újra és újra visszanő. A beszéd nazálissá válik, a fül folyamatosan fertőződik. A kisgyermek beszédhanghallása (G-O-H) nem 100%, a nyelvfejlődés megáll vagy torz.
Megjegyzés: az anyamellből szopó csecsemők maguk szabályozzák folyamatos vákuumban az anyatej mennyiségét, ami levegő nélkül kerül a csecsemő szájterébe. Az aktív nyelvmozgás következtében a szájpadlás íveltté (nem gótikussá) válik, a felette levő üregek tágak, átjárhatóak, tiszták maradnak és nem beszűkűltek , mint az alsó nyelvállású cumisüvegből táplált gyermekeké.
logopédus néni
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése