Népszerű bejegyzések

Rendszeres olvasók

Összes oldalmegjelenítés

Oldalak

Blogarchívum

Címkék

100000 kattintás (1) 2012. októberi statisztika (1) A beszédfejlődés feltételei (1) a jegyzeteim célja (1) Adaptációs kézikönyv (1) ajak- és nyelv gyakorlatok (1) Ajak-és nyelvgyakorlatok (2) ajánlás (1) alapozó terápia (1) arcfejlődés (1) beszédészlelés (2) beszédfejlesztés (1) Beszédfejlődés (1) beszédhang-hallás(G-O-H) (1) beszédmegértés (1) burgonya (1) ceruzafogó (1) cumi és beszéd (1) dadogás (1) Dévény módszer (1) diszfónia (1) diszgráfia (2) diszkalkulia (2) diszlexia (1) dominancia (1) egyensúly és tanulás (1) előkészítő időszak (1) Fejlesztés 0-3 éves korig (1) fejlesztő játékok (2) fejlődés (1) felhívójelek csecsmőkorban (1) finommmotorika (1) finommotorika (3) fonológiai tudatosság (1) G-O-H vizsgálat (1) GMP diagnosztika (1) Gondot jelző tünetek (1) grafomotoros fejlesztés (1) hadarás (1) Hallás (2) Hallás ellenőzés otthon - Lullenstyd.com (1) hallási figyelem (1) hasznos linkek (1) helyesírás fejlesztése (1) idegrendszer (1) IKT-s eszközök (1) Influenza - D vitamin (1) iskolaérettség (2) Iskolaérettség - képességterületek (1) Iskolára készítés (1) Játék vásárlás (1) képességek (1) kéz finom motorikájának fejlesztése (1) Kezeletlen pöszeség (1) lateralizáció (1) letöltések (1) letölthető anyagok (1) Linkek (1) logopédiai gyakorlatok otthonra (1) logopédiai szűrés tapasztalatai (1) logopédus feladatai (1) logopédus vagy fejlesztő pedagógus (1) magzat fejlesztése (1) megkésett beszédfejlődés (1) Mit olvastatok legtöbbet? (1) mondóka (2) mozgás-beszéd (1) mozgásfejlesztés (1) mozgásfejlődés 0-24 hónap (1) myofunkcionális tréner (1) neuropszichológia (1) nevelési 10 parancs (1) nyelvi fejlődés (1) nyelvlökéses nyelés (1) Nyelvlökéses nyelés és az arcfejlődés kapcsolata (1) Olvasottsági statisztika (1) orrmandula (1) papilla incizíván (1) Poetz kezelés (1) Pösze terápia (1) pöszeség (1) pöszeterápia (1) primitív reflexek (1) prizmás szemüveg (1) Proetz (1) rágógumi (1) rekedtség (2) Rendellenes fogsor okai (1) Ringatás-bölcső (1) softverek (1) szabálytalan fogak (1) szájlégzés (3) szakirodalom (3) szakmai tevékenység (1) SZÓL-E? (1) szopás és a nyelv (1) szoptatás (1) szoptatás és fogszabályozás (1) szülés (1) tanév eleji vizsgálat (1) tanulási nehézség (1) tanulási zavar (1) táplálkozás (2) Táplálkozás: a tej (1) Táplálkozás: vigyázz (1) testközépvonal (1) testséma fejlesztése (1) Tünetek 5-7 éves korban (1) Tünetek 7-12 (1) Tympanometria (1) Ujjszopás (2) Ujjszopás következménye (1) vesztibuláris rendszer (1) zenei nevelés (1)

2014. november 25., kedd

10 dolog, ami gátolhatja a gyermek fejlődését

10 dolog, ami gátolhatja a gyermek fejlődését

 

Ha nem kap szellemi és érzelmi tápanyagot

Az anyai törődést és figyelmet semmilyen játék és barát nem helyettesítheti. A sok közös beszélgetés és az összebújós meseidő hatalmas érzelmi támogatást ad a gyereknek, ráadásul közben is folyamatosan tanul tőled. A mese alatt rákérdezhet bizonyos összefüggésekre, vagy addig nem ismert szavaknak tanulhatja meg az értelmét. Nem beszélve arról, hogy az érzelmi, értelmi, sőt, még a fizikai fejlődés szempontjából is nagyon fontos, hogy a gyerek kiegyensúlyozott legyen.

Napirend hiánya

Különösen nyáron, a szülők hajlamosabbak engedékenyek lenni, de ez akkor is előfordulhat, ha ők maguk is túl fáradtak ahhoz, hogy kontroll alatt tartsák a gyerek napirendjét. Ha néhány napig megborul a rendszer, az még nem a világ vége, bár már ekkor is érezhető a hatása. Ám ha folyamatosan csúszik a kicsi evésideje, vagy tolódik, esetleg kimarad a délutáni alvás, a lurkó biztonságérzete is sérül, így hisztisebb, nyűgösebb, ingerlékenyebb lesz, ami akadályt jelent számára a szellemi fejlődésben. Annak sincs jó vége, ha a rafináltabb gyerkőcök elkanászodnak és a szülők fejére nőnek. Lehet, hogy ebben kiokosodnak, de másban nem.

Kevés alvás

Vannak gyerekek, akik egyszerűen csak rossz alvók, másokat pedig képtelenség időben ágyba dugni, mert ki akarják tolni a játékidőt. A beletörődés helyett, érdemes inkább minél előbb megoldást találni a problémára, mert nemcsak a kicsi egészségét, hanem szellemi fejlődését is negatívan befolyásolja, ha nem alussza ki magát. Csupán egy-két órával kevesebb alvás is jelentősen rontja a koncentrációképességet, illetve megnöveli a reakcióidőt. Az idegrendszer egészséges fejlődéséhez szintén elengedhetetlen a megfelelő alvásidő.

Rossz táplálkozás

Bizonyos ételek laktatóak ugyan, de kevés olyan tápanyaggal szolgálnak a szervezet számára, melyek elősegíthetik a fizikai és értelmi fejlődést. Azok az élelmiszerek, melyek szinte csak mesterséges adalékokból állnak, nemcsak az egészségre károsak, hanem nem járulnak hozzá az agy és az idegrendszer kiegyensúlyozott működéséhez. Nem beszélve arról, hogy legtöbbjük üres kalóriákkal hizlal, amitől ellustulhat, belassulhat a gyerek. Ha többnyire csak ilyen ételek kerülnek a lurkó étrendjébe, a szükséges vitaminok, ásványi anyagok és jótékony fehérjék nélkül, figyelemzavar is felléphet.

Ingerszegény környezet

Való igaz, hogy a legtöbb gyerek szinte bármivel eljátszik, így nincs szükségük drága játékokhoz ahhoz, hogy elfoglalják magukat. A közös játékidőt és a foglalkoztatást viszont annál jobban igénylik, mert ha folyton csak magukban beszélnek és önmagukat szórakoztatják, azt az értelmi, érzelmi fejlődésük is megsínyli. A fantázia, a képzelőerő egy adottság, de kezdetben csak egy borsószem, amit ingerekkel, élményekkel lehet felhizlalni. A játékidő alatt a kicsik a kombinatív gondolkodást is megtanulják, de kezdetben erre egyedül még nem képesek - a szülő, vagyis a közös, nevelő játék adja meg a kezdő löketet ahhoz, hogy kifejlődjön.
Virtuális játék
A számítógépes és videojátékok bizonyos mértékben növelik a gyerek éberségét, hiszen kombinálnia, avagy rögtön reagálnia kell, hogy játékban maradjon. A hangsúly azonban itt is azon van, ha több órára ott ragad, illetve rendszeressé válik az efféle időtöltés. A virtuális játéktól ügyesedik ugyan, de a mesterséges focicsapat nem fogja őt szocializálni, nem kell tőlük megvédenie magát, mert nem fognak rosszat mondani rá, illetve azt sem kérik ki maguknak, ha ő rosszul viselkedik. Az efféle játékok visszaszorítják az érzelmi fejlődést, valamint a gyerkőc szókincse, fantáziája sem fog bővülni tőlük.

Sok tévézés

Olykor nem is azzal van a legnagyobb baj, hogy milyen műsorokat, meséket néz a gyerek, hanem a tévénézés idejével. Általában az elfoglalt szülők csemetéi kuksolnak legtöbbet a bűvös doboz előtt, ha nem kapnak kellő figyelmet vagy más elfoglaltságot. Ilyenkor nemcsak a gyerek, hanem ugyanúgy az agyműködése is elkényelmesedhet, még akkor is, ha többnyire természetfilmeket néz. Mivel folyton egyvalamire fókuszál, beszűkül a figyelme és a látótere, ráadásul a fantáziája sem fejlődik. Szintén nagy gond, ha a tévénézés miatt kevés időt tölt a szabadban, nem barátkozik vagy késő estig ébren van.

Bezártság

A túlzásba vitt óvás, illetve a szülők elfoglaltsága, rossz időbeosztása is azt eredményezheti, hogy a gyerek több időt tölt otthon, négy fal között, mint a szabadban. Pedig a friss levegő és a sok mozgás azon túl, hogy fizikailag erősíti a porontyokat, a szellemi frissesség megőrzéséhez szintén nagyon fontos. Azok a gyerekek, akik szinte a szobában nőnek fel, nemcsak betegesebbek lesznek, hanem növekedésüket és mozgáskultúrájukat tekintve messze elmaradnak kortársaiktól, akik többet futkosnak, másznak, labdáznak.

Szülői túlféltés

Az figyelhető meg, hogy minél későbbre tolódik a gyermekvállalás, annál gyakoribb jelenség a kisgyerekek túlféltése. Azok a szülők, akik mindentől meg akarják óvni csemetéjüket, hajlamosak még egy mászókában is csak a veszélyforrást látni. Ám a mozgáskoordináció és az egyensúlyérzék kifejlődéséhez a kicsiknek szükségük van a mászásra, biciklizésre, futkározásra, sőt, a kisebb esések éppúgy a javukat szolgálhatják. Ha elsőre megüti magát a gyerek, miközben felborul a biciklivel, legközelebb már reflexből kiteszi maga elé a kezét, hogy tompítsa az esést és ne fúródjon arccal a betonba. A veszélyhelyzet felismerését is csak így tanulhatják meg.

 

 

 

Ha nincsenek barátai

A többi gyerek társasága nemcsak kellemes időtöltést nyújt a gyereknek, hanem gyakran nevelő hatással bír. A kicsik barátkozás közben tanulnak meg egymáshoz alkalmazkodni, vagyis a közös játék ideje alatt is szocializálódnak. A szülő megadhat minden figyelmet és szeretetet a gyermekének, de a baráti közeget sohasem helyettesítheti. Ha visszahúzódó, magának való a csemetéd, próbáld meg te magad összeismertetni valakivel a játszótéren, de erőltetés és tukmálás nélkül. Egy hasonló korú játszótárs nagyon fontos az érzelmi fejlődés szempontjából.


2014. november 24., hétfő

Bátorítsuk az iskolába készülő gyermekünket




 

1. Bátorítsuk a gyermeket, ne ijesztgessük az iskolával. ( Például ne mondjunk ehhez hasonlókat, hogy majd ha iskolás leszel, nem jöhetsz ám le a játszótérre délután, hanem tanulnod kell!)
Biztassuk, hogy milyen sok új dolgot fog tanulni, ami által okosabb lesz. A szülőnek az iskolai évek alatt végig így kell ösztönöznie gyermekét, hogy az ne veszítse le a kedvét, lelkesedését.

2. A gyermeknek tudnia kell bemutatkozni: nevét, szülei nevét és lakcímét ismernie kell.

3. Jó, ha nem okoznak neki nehézséget a napi tevékenységek, mint például öltözködés, cipőkötés, étkezés, WC használat. Gyakoroljuk a hiányosságokat a nyáron. Ha valami nem megy, és a kisgyerek nem mer a tanító nénitől segítséget kérni, akkor szorongás alakulhat ki, ami esetleg betegséget indukál.

4. Gyakoroljuk a napszakokat és az irányokat (jobb, bal)

5. Nagyon fontos az éjszakai alvás, amikor az ismeretek elraktározódnak az agyban. 8-9 óra alvásra van szüksége a gyermeknek! Ezt szigorúan tartsuk be!

6. Reggel legalább egy pohár kakaó/tea elfogyasztása után induljunk iskolába, és lehetőleg még reggel menjen el otthon WC-re. Már nyáron alakítsuk ki ezt a reggeli rutint. Tapasztalatból tudom, milyen nehezen mennek el a gyerekek idegen helyen WC-re, és egész nap nem tudnak figyelni, ha fáj, vagy görcsöl a hasuk.

7. A tanszerek használatát is gyakoroljuk. Hogyan nyílik a táska, a tolltartó, az uzsonnás doboz stb. Hova tegyük a füzeteket, hogy vigyázzunk a könyvekre.

8. Az otthoni tanulósarok legyen világos, zajmentes helyen.

9. Minden gyerek más! Soha ne hasonlítsuk a testvéréhez, kortársához. Ne legyünk türelmetlenek, ha az elején nem a várt eredményt produkálja. Nem könnyű belerázódni az új élethelyzetbe.

10. A pedagógus is ember. Ne bíráljuk rögtön egy nekünk nem tetsző cselekedetért, és soha ne romboljuk a tekintélyét a gyermekünk előtt. A kisgyermek számára a tanító egy olyan példakép, akinek mindent hajlandó megtenni. Az ő szava "szent" és sérthetetlen. Ezért tudja ő elérni a legmakacsabb kisgyereknél is azt, amit a szülő nem, vagy csak nehezen tud.

A következő bejegyzésemben a tanulósarokról és a tanszerekről lesz szó! A felmerülő kérdésekre szívesen válaszolok!

http://anyamese.blogger.hu/
http://xn--horvthgyngyi-fbb21a.hu/

2014. november 13., csütörtök

Gyermekkori rossz szokások hatása az arcfejlődésre


Az arcfejlődés 2 és 5 éves kor között a legintenzívebb. Ha ilyenkor jelen van valamilyen rossz szokás (pl. szájlégzés, cumi, cumisüveg, ujjszopás, körömrágás) vagy izomdiszfunkció (pl. rossz nyelvpozíció, nyelvlökéses nyelés, a száj körüli izmok túlműködése), az negatívan befolyásolja ezt a folyamatot, s az arc növekedése elmarad a normálistól. Ez már tejfogazatban is látható elváltozásokat eredményezhet: nyitott harapás, keresztharapás, az alsó állcsont hátraesése, nagy rések a fogak között, hogy csak néhányat említsek.Szerencsére ma már tejfogazatban is lehetőség van a kezelésre, melynek része a rossz szokásról való leszoktatás, az izmok "újraprogramozása" csakúgy, mint a kialakult formai elváltozás korrekciója.
Erről bővebben is tájékozódhat az I. Myofunkcionális Szülői Fórumon dec. 1-jén 17.00-kor. 
Helyszín: 1055 Budapest, Nyugati tér 9. I. em. 3/b, 14. kapucsengő














2014. október 18., szombat

Az ujjszopás

 Az ujjszopás 



Milyen édes, mondják, amikor az ultrahang képen meglátják az ujját szopó babát. Nem tudják, hogy minek örülnek, kommentálná a nagyanyám. S milyen igaza van! Az ujjszopás az egyik legkárosabb szokás a fogazat szempontjából, de ha arra gondolunk, hogy szájlégzésre is szoktat, akkor még inkább lehangoló a kép. A szájlégzés káros hatásairól alább már írtunk.
Nézzük, mi történik a fogacskákkal! Ott, ahol az ujjacskáját tartja a gyermek, torzul a fogív, megnyílik a harapás. A felső fogakat kifelé, az alsókat befelé dönti. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a szájban lévő ujj(ak) lekényszerítik a nyelvet a szájpadlástól. az sem nyugalmi helyzetben nem lesz a helyén, sem nyelés közben nem tud oda felemelkedni, hisz az ujjak akadályt képeznek. Kialakul a nyelvlökéses nyelés.
A rossz nyelvpozíció meggátolja a normális arcfejlődést, szűk lesz a fogív. Ha a nyelv egészen mélyen helyezkedik el, buldog- vagy keresztharapás is kialakulhat.
Persze a "végeredmény" nagyban függ a szopás intenzitásától és hosszától. Tudom, hogy a pszichológusok támogatólag szólnak az ujjszopásról, de sokszor nagyobb a kára, mint a haszna. Az esetek jó részében az ujjszopás megelőzhető, igény szerinti szoptatással például. Ha nem óra szerint szoptatunk, s akkor is mellre tesszük a babát, amikor csak lelki igénye van a közelségünkre, akkor kevésbé lesz szüksége az ujjára.
Mit tegyünk, ha már rászokott? Ez minden szempontból fogas kérdés, valódi és átvitt értelemben is. Legközelebbi posztunkban erre próbálunk majd megoldásokat ajánlani.

 


 

Ujjszopás - meddig?



 Mi az az időpont, amíg még" tolerálható" az ujjszopás? Hogyan lehet leszoktatni róla a gyereket?
Minél előbb sikerül elhagyni az ujjszopást, annál jobb. Fogazati szempontból azt tanácsoljuk, hogy legkésőbb az első maradó fog megjelenéséig próbáljuk meg leszoktatni róla a csemetét.
A nagy kérdés ilyenkor a hogyan. Az ujjszopás kialakulása valami hiányára vezethető vissza. Ez többnyire a cici. Ha az kéznél van, akkor nincs szükség pótlékra. Az ujjacskáknak tehát vigasztaló, megnyugtató szerepük van. Később azonban szokássá válik, már akkor is cumizza az ujját a gyerek, amikor például unatkozik. Minél tovább marad fenn ez a szokás, annál nehezebb felhagyni vele. Persze van olyan eset is, amikor a zaklatott családi háttér, óvodai vagy iskolai problémák, szorongás miatt marad fenn vagy alakul ki egy későbbi életkorban (nem csecsemőként) az ujjszopás. Ilyenkor fel kell ismerni a bajt, s pszichológushoz kell fordulni.
Az ujjszopásról történő leszoktatásra számos ötlet született. Eleink nemes egyszerűséggel bekenték a gyerek ujját valami kellemetlen ízű dologgal, pl. erőspaprikával. Ennél egy fokkal fejlettebb, de csak megjelenésében, a ma is kapható daum-exol oldat.
Sokan abban bíztak, bíznak, hogy a szopott ujjat betekerik valamivel, esetleg úgy, hogy mellé rögzítenek egy kemény műanyag- vagy falapot (mintha besíneznék az ujjat), így azt kellemetlen bekapni a szájba.
Ezek a praktikák működhetnek, gyereke válogatja.Véleményem szerint azonban, ha valamit elveszünk, azt pótolni kell mással. Így például, ha elvesszük a cumit vagy a gyerek ujját, akkor ajánlani kell helyette mást, mondjuk egy alvó állatkát, amit átölelhet.
Ha viszont már fogazati elváltozás (pl.nyitott harapás) és/vagy izomdiszfunkció (pl.nyelvlökéses nyelés) is kialakult, akkor olyan dolgot javasolnék a gyereknek, amire szívesen vált és még a problémákon is segít. Ilyen lehet egy myofunkcionális tréner, amit varázscuminak lehet nevezni, amitől szép lesz. Ezt általában szívesen fogadják. Az Infant tréner már tejfogazatban is használható. Megszünteti az izomdiszfunkciókat, kialakítja a nyelv optimális nyugalmi pozícióját, ami elengedhetetlen a megfelelő arcfejlődés szempontjából. Emlékeznek még, az arc akkor tud előre felé is fejlődni, ily módon helyet biztosítva a majdan kinövő maradó fogak számára, ha a nyelv a szájpadlásnál "tanyázik". Ezen túl megszünteti a nyelvlökéses nyelést, segít az orrlégzésre szoktatásban, egymáshoz képest pozicionálja az alsó és felső állkapcsot, kialakítja az optimális fogívet.
Természetesen léteznek vegyes és maradó fogazati trénerek is, de ha már tejfogazatban látható elváltozás, érdemes minél előbb elkezdeni a kezelést, amennyiben a gyerek együttműködő.







 









2014. október 7., kedd

A szopás fontossága nem csak a táplálásban van

A szopás nem csak táplálékforrás, hanem a gyermek első és egyben legjobb fogszabályozója, szépségének, egészségének záloga is. Arról rengeteget hallanak a kismamák és az anyukák, hogy az anyatej a legideálisabb táplálék egy csecsemő számára, arról is hogy erősíti az immunrendszert, az is köztudott, hogy a szoptatás komoly kapocs anya és gyermeke között, de arról már kevesebb szó esik vagy egyáltalán semmi, hogy milyen hatással van szopás az arcfejlődésre és a fogazatra, miként befolyásolja a légzést és a nyelést. 

   
 


Mit csinál a nyelv szopás közben?


Mit csinál a nyelv szopás közben? 
Egy vályút formázva körülöleli a mellbimbót és felnyomja azt a szájpadláshoz. A szájban vákuum keletkezik.Ezeknek fontos szerepe van abban, hogy a felső fogív megfelelően tágas legyen, a szájpadlás ne legyen gótikus, így biztosítható, hogy a maradó fogak majd beférjenek a fogívbe.
Ehhez a művelethez igen erős nyelvizomra van szükség. A koraszülött vagy perinatális idegrendszeri sérülést szenvedett, valamilyen oknál fogva oxigénhiányos baba(Pl.:korai placentalaválás, éretlen tüdő, elhúzódó vajúdás miatt) gyakran nem képes megemelni a nyelvét az izom renyhesége miatt. Ugyancsak problémát okozhat a rövid nyelvfék (lásd alábbi képen), ami szintén lehetetlenné teszi a nyelv felemelését.Ha szoptatás közben/után fájdalmas, berepedezett lesz a mellbimbó felmerül a lenőtt nyelvfék lehetősége. Ellenőrizzük! Ha rövid a nyelvfék, fel kell vágni! Ne essünk abba a hibába, hogy sajnálat miatt nem végeztetjük el ezt a minimális beavatkozást! A baba igazából meg sem érzi, mi viszont nyelvlökéses nyelésre kényszerítjük a gyereket az elmaradt beavatkozással, ami elégtelen arcfejlődéshez, szabálytalan fogazathoz vezet.
A szopás nagyon megerősíti a nyelv izomzatát. Tulajdonképpen tíznél is több féle izomcsoportról van szó, melyek mindegyikének más a feladata. Az egyik emeli, a másik hátramozdítja a nyelvet, a harmadik a falatot helyezi egyik oldalról a másikra stb. Ha a szoptatás elmarad, ezek az izomcsoportok nem erősödnek meg, s gond lesz a nyeléssel, hangképzéssel.

Mit csinál a nyelv szopás közben? Egy vályút formázva körülöleli a mellbimbót és felnyomja azt a szájpadláshoz. A szájban vákuum keletkezik.Ezeknek fontos szerepe van abban, hogy a felső fogív megfelelően tágas legyen, a szájpadlás ne legyen gótikus, így biztosítható, hogy a maradó fogak majd beférjenek a fogívbe.


Ehhez a művelethez igen erős nyelvizomra van szükség. A koraszülött vagy perinatális idegrendszeri sérülést szenvedett, valamilyen oknál fogva oxigénhiányos baba(Pl.:korai placentalaválás, éretlen tüdő, elhúzódó vajúdás miatt) gyakran nem képes megemelni a nyelvét az izom renyhesége miatt. Ugyancsak problémát okozhat a rövid nyelvfék (lásd alábbi képen), ami szintén lehetetlenné teszi a nyelv felemelését.Ha szoptatás közben/után fájdalmas, berepedezett lesz a mellbimbó felmerül a lenőtt nyelvfék lehetősége. Ellenőrizzük! Ha rövid a nyelvfék, fel kell vágni! Ne essünk abba a hibába, hogy sajnálat miatt nem végeztetjük el ezt a minimális beavatkozást! A baba igazából meg sem érzi, mi viszont nyelvlökéses nyelésre kényszerítjük a gyereket az elmaradt beavatkozással, ami elégtelen arcfejlődéshez, szabálytalan fogazathoz vezet.

A szopás nagyon megerősíti a nyelv izomzatát. Tulajdonképpen tíznél is több féle izomcsoportról van szó, melyek mindegyikének más a feladata. Az egyik emeli, a másik hátramozdítja a nyelvet, a harmadik a falatot helyezi egyik oldalról a másikra stb. Ha a szoptatás elmarad, ezek az izomcsoportok nem erősödnek meg, s gond lesz a nyeléssel, hangképzéssel.

2014. szeptember 28., vasárnap

A felső fogsor mögötti domb (incizíván) szerepe az életünkben




Szép arc, szabályos fogak  bejegyzése a Facebookon 2014. 09.26.

Antonio Ferrante neurofiziológia professzor a Római Sapienza Egyetemen. Myofunkcionális és testtartás terápiával foglalkozik. Egy nagyon izgalmas videót mutatott be egy sportsérülést szenvedett lányról, akinek újból kellett tanulnia járni. A lány mozgása bizonytalan volt az első képkockákon, alig tudott járni. Ezt követően megtanították neki a helyes nyelvpozíciót. (Nyelvhegy a felső metszőfogak mögötti dombon, hivatalos nevén a papilla incizíván, nyelvhát a szájpadláson). Döbbenetes volt az átváltozás. Amint felkerült a nyelvhegy a papilla incizívára, visszatért a lány egyensúlya és gond nélkül járt. Ahogy levette a nyelvét, ismét bizonytalanná vált a járása. Mindez azzal az egyszerű ténnyel magyarázható, hogy a papilla incizívába rengeteg agyideg torkollik, melyek - amennyiben a nyelv a helyén van -, folyamatosan stimulálódnak.

2014. július 24., csütörtök

A rekekedtség - diszfónia

 A rekedtség - diszfónia

 

 

 A folyamatos hosszan tartó rekedtség KÁROS - keressen fel foniáter szakorvost a diagnózis megállapítására.
A rekedtség terápiáját logopédus végzi.Az egészséges hang tiszta, nem rekedt, csengő.

Balázs Boglárka fül-, orr-, gégész, foniáter szakorvos

A diszfónia terápia: 

http://data.hu/get/7870306/Rekedseg_kezelese_gyermekeknek_es_felnotteknek.rar

2014. április 11., péntek

Mackógyógytorna - beszédébresztésért




Új könyv jelent meg:  mozgásfejlesztő feladatok 
                            6 hónapos kortól 3 éves korig
       kevésbeszédű kicsinyek szülei számára
                  K és J Vital Kft. 2013.

Írók: Fung Emília - Kovács Andrea
           logopédus      gyógytornász

Átlapozva a könyvet, úgy gondolom minden kisgyermek hasznára válik, ha a szülők - édesanyák a gyakorlatokat részben vagy teljesen elvégzik a kicsinyekkel. 



Ez a könyv összesen 70 gyakorlatot tartalmaz:
- 30 gyakorlatos, aprólékosan szerkesztett beszédfejlesztő programot féléves időtartamban, valamint
- 16 gyakorlatos bölcsőhintás feladatsort,
- 24 gyakorlatos arctornát, és még számos hasznos tanácsot.

Ajánlott 6 hónapos kortól 3 éves korig.

Egy ismert probléma: ha a kisgyermek nem vagy keveset beszél.
Két ismerős tudományterület: logopédia és fejlesztő gyógytorna.

A Mackógyógytorna a beszédébresztésért című gyakorlókönyv szerzői, Fung Emília logopédus és Kovács Andrea gyógytornász a szenzomotoros tréninget logopédiai gyakorlatokkal ötvözve olyan feladatsorokat állított össze, amit a kevés beszédű kicsinyek szülei otthon önállóan, akár fél évnyi munkát heti bontásban végezhetnek. A könyv szerzői ennek érdekében pontos utasításokat adnak, a feladatokat fotókkal illusztrálva.

Haszonnal forgathatják többek között
- akik számára fontos a kapcsolattartás a korai kommunikációban
- a külföldön élő családok, és/vagy akik nehezen konzultálnak szakemberrel
- azok a logopédus kollégák, akik havi-kéthavi rendszerességgel tudnak találkozni a hozzájuk forduló családokkal - See more at: http://www.spidermed.net/Beszedebresztes.html#sthash.YW1qwsEf.dpuf



Ez a könyv összesen 70 gyakorlatot tartalmaz:
- 30 gyakorlatos, aprólékosan szerkesztett beszédfejlesztő programot féléves időtartamban, valamint
- 16 gyakorlatos bölcsőhintás feladatsort,
- 24 gyakorlatos arctornát, és még számos hasznos tanácsot.

Ajánlott 6 hónapos kortól 3 éves korig.

Egy ismert probléma: ha a kisgyermek nem vagy keveset beszél.
Két ismerős tudományterület: logopédia és fejlesztő gyógytorna. - See more at: http://www.spidermed.net/Beszedebresztes.html#sthash.YW1qwsEf.dpuf
Ez a könyv összesen 70 gyakorlatot tartalmaz:
- 30 gyakorlatos, aprólékosan szerkesztett beszédfejlesztő programot féléves időtartamban, valamint
- 16 gyakorlatos bölcsőhintás feladatsort,
- 24 gyakorlatos arctornát, és még számos hasznos tanácsot.

Ajánlott 6 hónapos kortól 3 éves korig.

Egy ismert probléma: ha a kisgyermek nem vagy keveset beszél.
Két ismerős tudományterület: logopédia és fejlesztő gyógytorna. - See more at: http://www.spidermed.net/Beszedebresztes.html#sthash.YW1qwsEf.dpuf
Ez a könyv összesen 70 gyakorlatot tartalmaz:
- 30 gyakorlatos, aprólékosan szerkesztett beszédfejlesztő programot féléves időtartamban, valamint
- 16 gyakorlatos bölcsőhintás feladatsort,
- 24 gyakorlatos arctornát, és még számos hasznos tanácsot.

Ajánlott 6 hónapos kortól 3 éves korig.

Egy ismert probléma: ha a kisgyermek nem vagy keveset beszél.
Két ismerős tudományterület: logopédia és fejlesztő gyógytorna. - See more at: http://www.spidermed.net/Beszedebresztes.html#sthash.YW1qwsEf.dpuf



Ez a könyv összesen 70 gyakorlatot tartalmaz:
- 30 gyakorlatos, aprólékosan szerkesztett beszédfejlesztő programot féléves időtartamban, valamint
- 16 gyakorlatos bölcsőhintás feladatsort,
- 24 gyakorlatos arctornát, és még számos hasznos tanácsot.

Ajánlott 6 hónapos kortól 3 éves korig.

Egy ismert probléma: ha a kisgyermek nem vagy keveset beszél.
Két ismerős tudományterület: logopédia és fejlesztő gyógytorna. - See more at: http://www.spidermed.net/Beszedebresztes.html#sthash.YW1qwsEf.dpuf

2014. március 9., vasárnap

Műhelyfoglalkozást tartottam óvónőknek, tanítóknak

2014. február 26-án és március 6-án műhelyfoglalkozást  tartottam az EKF Gyakorlóiskolájának Pedagógiai Intézete szervezésében. 

Téma: A beszédészlelés, beszédértés diagnosztikája
           Az elmaradások fejlesztő technikái





2014. január 20., hétfő

Újabb hasznos fejlesztő játékok - a gyerekek SZERETIK

Trükkös ujjak  - finommotorika, téri tájékozódás, 
                          kitartás






Quoridor (Folyosó) - stratégiai játék, tervezés, 
                                  logikus gondolkodás  (imádják!!!!)















Kunter Bunt: vizuális figyelem, összehasonlító 
                      képesség, koncentráció






Egyensúlyt fejlesztő játék







Arányérzék, kisebbeknél fejben számolás fejlesztésére




 

                                                                                                                                                                                                                                     

Építs házat! 13 emeletes, szem-kéz koordináció, koncentráció, finommotorika, egyensúlyérzék