Mi az az időpont, amíg még" tolerálható" az ujjszopás? Hogyan lehet leszoktatni róla a gyereket?
Minél előbb sikerül elhagyni az ujjszopást, annál jobb. Fogazati szempontból azt tanácsoljuk, hogy legkésőbb az első maradó fog megjelenéséig próbáljuk meg leszoktatni róla a csemetét.
A nagy kérdés ilyenkor a hogyan. Az ujjszopás kialakulása valami hiányára vezethető vissza. Ez többnyire a cici. Ha az kéznél van, akkor nincs szükség pótlékra. Az ujjacskáknak tehát vigasztaló, megnyugtató szerepük van. Később azonban szokássá válik, már akkor is cumizza az ujját a gyerek, amikor például unatkozik. Minél tovább marad fenn ez a szokás, annál nehezebb felhagyni vele. Persze van olyan eset is, amikor a zaklatott családi háttér, óvodai vagy iskolai problémák, szorongás miatt marad fenn vagy alakul ki egy későbbi életkorban (nem csecsemőként) az ujjszopás. Ilyenkor fel kell ismerni a bajt, s pszichológushoz kell fordulni.
Az ujjszopásról történő leszoktatásra számos ötlet született. Eleink nemes egyszerűséggel bekenték a gyerek ujját valami kellemetlen ízű dologgal, pl. erőspaprikával. Ennél egy fokkal fejlettebb, de csak megjelenésében, a ma is kapható daum-exol oldat.
Sokan abban bíztak, bíznak, hogy a szopott ujjat betekerik valamivel, esetleg úgy, hogy mellé rögzítenek egy kemény műanyag- vagy falapot (mintha besíneznék az ujjat), így azt kellemetlen bekapni a szájba.
Ezek a praktikák működhetnek, gyereke válogatja.Véleményem szerint azonban, ha valamit elveszünk, azt pótolni kell mással. Így például, ha elvesszük a cumit vagy a gyerek ujját, akkor ajánlani kell helyette mást, mondjuk egy alvó állatkát, amit átölelhet.
Ha viszont már fogazati elváltozás (pl.nyitott harapás) és/vagy izomdiszfunkció (pl.nyelvlökéses nyelés) is kialakult, akkor olyan dolgot javasolnék a gyereknek, amire szívesen vált és még a problémákon is segít. Ilyen lehet egy myofunkcionális tréner, amit varázscuminak lehet nevezni, amitől szép lesz. Ezt általában szívesen fogadják. Az Infant tréner már tejfogazatban is használható. Megszünteti az izomdiszfunkciókat, kialakítja a nyelv optimális nyugalmi pozícióját, ami elengedhetetlen a megfelelő arcfejlődés szempontjából. Emlékeznek még, az arc akkor tud előre felé is fejlődni, ily módon helyet biztosítva a majdan kinövő maradó fogak számára, ha a nyelv a szájpadlásnál "tanyázik". Ezen túl megszünteti a nyelvlökéses nyelést, segít az orrlégzésre szoktatásban, egymáshoz képest pozicionálja az alsó és felső állkapcsot, kialakítja az optimális fogívet.
Természetesen léteznek vegyes és maradó fogazati trénerek is, de ha már tejfogazatban látható elváltozás, érdemes minél előbb elkezdeni a kezelést, amennyiben a gyerek együttműködő.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése