Ha kiderül gyermekéről, hogy diszlexiás, diszgráfiás, diszkalkuliás stb. akkor mielőbb el kell kezdeni a terápiát. Minél korábban kezdjük fejleszteni a gyermek képességeit, annál nagyobb esélye lesz a lemaradások pótlására.
Ha bizonytalan abban kihez is kell fordulnia, íme néhány jó tanács!
Gyógypedagógus-logopédus
Magyarországon a gyógypedagógus-logopédus képzés az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolán történt hosszú évtizedeken át. Néhány éve Kaposváron és Szegeden is. A felvételi szerves része a beszéd vizsgálata. Beszédhibával nem vesznek fel egyetlen jelentkezőt sem.
A képzés során a hallgatók megismerkednek azokkal a részképességekkel, amelyek fontosak a tanulás folyamatában. Elsajátítják a terápia azon elemeit, amelyek birtokában segíteni tudnak az óvodában, általános és középiskolában nehezen tanuló gyermekeknek, fiataloknak. A súlyos részképesség-zavarban, fogyatékosságban szenvedőkkel csak gyógypedagógus végzettségű szakember foglalkozhat.
A logopédus szerepe az óvodai diszlexia prevenciós foglalkozásoktól az általános iskolai diszlexia, diszkalkulia foglalkozásokon át, akár a középiskola végéig is elhúzódhat. Munkáját az Országos Beszédvizsgáló illetve a megyei Tanulási Képességet Vizsgáló Szakértői és Rehabilitációs Bizottság szakvéleménye alapján végzi az SNI státuszú gyermekek esetében.
Fejlesztő pedagógus
Óvónők, tanítók, tanárok másoddiplomás speciális képzés keretében a pedagógus képző intézményekben sajátítják el az egyéni vagy differenciált fejlesztéshez szükséges terápiás elemeket.
Elsősorban az alsótagozatos gyermekekkel foglalkoznak. Kiscsoportos fejlesztő foglalkozásokat tartanak tanulási zavarral küzdő kisiskolásoknak. A nevelési tanácsadó szakvéleménye alapján javasolt részképesség területeket fejleszti.
Team munka
Együttműködve dolgozni, együtt tevékenykedni a részképesség-gyengeséggel küzdő gyermekekért csapat munkát igényel. Napi kapcsolatban kell állni az osztályfőnökkel, szaktanárral, gyermekvédelmi felelőssel, védőnővel stb. Fontosak az esetmegbeszélések, terápiás fogások megbeszélése, tankönyvi segédletek ajánlása.
Nagyon fontos a szülőkkel való folyamatos kapcsolattartás, együttműködés, javaslattétel az otthoni gyakorlásra. Útmutatás, bíztatás a neveléshez, délutáni ill. szabadidős elfoglaltságokhoz.