A tej - élet, erő, egészség?
Az emlős állatok csak születésük után, a szoptatás időszakában fogyasztanak tejet. Szervezetük később nem igényli, sőt nem is tudja megfelelően feldolgozni.
Az embernél is ugyanez a helyzet. A világ népességének 75%-a felnőttkorban nem rendelkezik laktózlebontó enzimmel. A tehéntej megfelelő emésztésének kialakulásához több tíz vagy százezer év kellett volna, de ennyi nem állt rendelkezésre, mivel
az állattenyésztés, tejfogyasztás mindössze pár ezer éves.
Tej és az allergia
Csecsemőkorban gyakori a reflux, ami mögött a tej áll. Ha elhagyják a tejet megszűnik. A hiperaktivitás és figyelemzavar legtöbb gyermekben ételallergia miatt alakul ki. Két gyakori allergén a tej és a gabona.
Tej és az autoimmun betegségek
Az 1-es típusú cukorbetegség annál gyakoribb egy országban, minél több tejet fogyasztanak.
A tej növekedési faktorai
A tej, természeténél fogva serkenti a növekedést. A boci igen gyorsan növekszik, s ennek oka az, hogy a tejben három növekedési faktor található inzulin, IGF, bétacellulin.
A növekedési faktorok nemcsak a testmagasságot, hanem a rákos sejteket is növesztik.
A tej és az inzulinrezisztencia
A tejben levő inzulin fokozza az inzulinrezisztenciát. A tejsavó tartalmaz egy anyagot, amely az emberi szervezetet extra inzulinválaszra készteti.
A tej és a csont
Az ember kétmillió éves evoluciója során nem fogyasztott tejet, mégis az ősemberi leletek erős csontokról árulkodnak.
A csontok erősségét a mozgás, a sok fehérje, a megfelelő D és K vitamin ellátottság biztosítja, valamint a zöld levelű növényekből és dió-, mogyorófélékből felszívódó szerves kötésű kalcium.
Szendi Gábor alapján: Paleolit- kezdőknek című könyve alapján Jaffa Kiadó 2011.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése