A domináns kéz kialakulása kapcsolatban van a domináns agyfélteke működésével, amely szorosan kapcsolódik az életkori beszédészlelési szinthez.
Az egyik késése vagy nem megfelelő fejlődése, fejlettségi szintje hat a másik fejlődésére is, azaz a normál folyamatokat befolyásolhatja.
Ezért mind a kézdominancia, mind az irányok helyes felismerése igen fontos a gyermek beszédfejlődése szempontjából. A kezesség és a helyes irányfelismerés meghatározó az olvasás- és írástanulás számára is.
Kezesség: azt jelenti, a két kéz közül az egyiknek vezető szerepe van, a két kézzel végzett tevékenységek elvégzésében. Ez a vezető vagy domináns kéz ügyesebb és erősebb is a másiknál.
A nem domináns kéz állandó kiegészítője a dominánsnak, nélkülözhetelen a tevékenységek többségében. Az hogy valaki jobbkezes vagy balkezes az az egyed fejlődés során, örökletes tényezők által befolyásolva alakul ki.
Hogyan alakul ki a kézdominancia?
Feltűnő és jellegzetes különbség a két kéz között az első életévben nem mutatható ki.
A második életévben már kezd tendenciaszerűen jelentkezni bizonyos mennyiségi és minőségi különbség a kisgyermek kézhasználatában. Ez azonban még csak tendencia, általában kétéves korig a kisgyermeknél nem alakul ki egyértelmű kézdominancia.
Kétéves kor után fokozatosan, de egyre biztosabban jelentkeznek az egyértelmű jobbkezesség vagy balkezesség jelei.
Hároméves korra elvárható, hogy a gyermek egyértelműen jobbkezes vagy balkezes legyen.
Ha a nagycsoportos 5-6 éves gyermek kezessége bizonytalan, ceruzafogása rossz, rajzkészsége elmarad az életkorától, felmerülhet az iskolakezdés időpontjának eltolása!
Csaknem behozhatatlan hátrányokat jelent a gyermek számára, ha ilyen problémákkal kezdi el az írás, olvasás tanulását.
Forrás: Dr. Gósy Mária: A beszédészlelés és beszédmegértés fejlesztése Bp.1994.