Népszerű bejegyzések

Rendszeres olvasók

Összes oldalmegjelenítés

Oldalak

Címkék

100000 kattintás (1) 2012. októberi statisztika (1) A beszédfejlődés feltételei (1) a jegyzeteim célja (1) Adaptációs kézikönyv (1) ajak- és nyelv gyakorlatok (1) Ajak-és nyelvgyakorlatok (2) ajánlás (1) alapozó terápia (1) arcfejlődés (1) beszédészlelés (2) beszédfejlesztés (1) Beszédfejlődés (1) beszédhang-hallás(G-O-H) (1) beszédmegértés (1) burgonya (1) ceruzafogó (1) cumi és beszéd (1) dadogás (1) Dévény módszer (1) diszfónia (1) diszgráfia (2) diszkalkulia (2) diszlexia (1) dominancia (1) egyensúly és tanulás (1) előkészítő időszak (1) Fejlesztés 0-3 éves korig (1) fejlesztő játékok (2) fejlődés (1) felhívójelek csecsmőkorban (1) finommmotorika (1) finommotorika (3) fonológiai tudatosság (1) G-O-H vizsgálat (1) GMP diagnosztika (1) Gondot jelző tünetek (1) grafomotoros fejlesztés (1) hadarás (1) Hallás (2) Hallás ellenőzés otthon - Lullenstyd.com (1) hallási figyelem (1) hasznos linkek (1) helyesírás fejlesztése (1) idegrendszer (1) IKT-s eszközök (1) Influenza - D vitamin (1) iskolaérettség (2) Iskolaérettség - képességterületek (1) Iskolára készítés (1) Játék vásárlás (1) képességek (1) kéz finom motorikájának fejlesztése (1) Kezeletlen pöszeség (1) lateralizáció (1) letöltések (1) letölthető anyagok (1) Linkek (1) logopédiai gyakorlatok otthonra (1) logopédiai szűrés tapasztalatai (1) logopédus feladatai (1) logopédus vagy fejlesztő pedagógus (1) magzat fejlesztése (1) megkésett beszédfejlődés (1) Mit olvastatok legtöbbet? (1) mondóka (2) mozgás-beszéd (1) mozgásfejlesztés (1) mozgásfejlődés 0-24 hónap (1) myofunkcionális tréner (1) neuropszichológia (1) nevelési 10 parancs (1) nyelvi fejlődés (1) nyelvlökéses nyelés (1) Nyelvlökéses nyelés és az arcfejlődés kapcsolata (1) Olvasottsági statisztika (1) orrmandula (1) papilla incizíván (1) Poetz kezelés (1) Pösze terápia (1) pöszeség (1) pöszeterápia (1) primitív reflexek (1) prizmás szemüveg (1) Proetz (1) rágógumi (1) rekedtség (2) Rendellenes fogsor okai (1) Ringatás-bölcső (1) softverek (1) szabálytalan fogak (1) szájlégzés (3) szakirodalom (3) szakmai tevékenység (1) SZÓL-E? (1) szopás és a nyelv (1) szoptatás (1) szoptatás és fogszabályozás (1) szülés (1) tanév eleji vizsgálat (1) tanulási nehézség (1) tanulási zavar (1) táplálkozás (2) Táplálkozás: a tej (1) Táplálkozás: vigyázz (1) testközépvonal (1) testséma fejlesztése (1) Tünetek 5-7 éves korban (1) Tünetek 7-12 (1) Tympanometria (1) Ujjszopás (2) Ujjszopás következménye (1) vesztibuláris rendszer (1) zenei nevelés (1)

2014. október 18., szombat

Az ujjszopás

 Az ujjszopás 



Milyen édes, mondják, amikor az ultrahang képen meglátják az ujját szopó babát. Nem tudják, hogy minek örülnek, kommentálná a nagyanyám. S milyen igaza van! Az ujjszopás az egyik legkárosabb szokás a fogazat szempontjából, de ha arra gondolunk, hogy szájlégzésre is szoktat, akkor még inkább lehangoló a kép. A szájlégzés káros hatásairól alább már írtunk.
Nézzük, mi történik a fogacskákkal! Ott, ahol az ujjacskáját tartja a gyermek, torzul a fogív, megnyílik a harapás. A felső fogakat kifelé, az alsókat befelé dönti. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a szájban lévő ujj(ak) lekényszerítik a nyelvet a szájpadlástól. az sem nyugalmi helyzetben nem lesz a helyén, sem nyelés közben nem tud oda felemelkedni, hisz az ujjak akadályt képeznek. Kialakul a nyelvlökéses nyelés.
A rossz nyelvpozíció meggátolja a normális arcfejlődést, szűk lesz a fogív. Ha a nyelv egészen mélyen helyezkedik el, buldog- vagy keresztharapás is kialakulhat.
Persze a "végeredmény" nagyban függ a szopás intenzitásától és hosszától. Tudom, hogy a pszichológusok támogatólag szólnak az ujjszopásról, de sokszor nagyobb a kára, mint a haszna. Az esetek jó részében az ujjszopás megelőzhető, igény szerinti szoptatással például. Ha nem óra szerint szoptatunk, s akkor is mellre tesszük a babát, amikor csak lelki igénye van a közelségünkre, akkor kevésbé lesz szüksége az ujjára.
Mit tegyünk, ha már rászokott? Ez minden szempontból fogas kérdés, valódi és átvitt értelemben is. Legközelebbi posztunkban erre próbálunk majd megoldásokat ajánlani.

 


 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése